A bonell rugózatról
A matrac gyártásban az egyik legnépszerűbb és legrégebbi anyag kétségkívül az acél. Rugóként kerül felhasználásra, ami egy rendkívül masszív és erős, mégis rugalmas tartószerkezetet biztosít az ágybetétnek.
Valójában a bonell egy rugótípus, mely jellegzetesen kerek, homokóra alakú. Ezek a rugók vannak összefűzve egymással, így alakítva ki magát a matracot. Keresztben egy kör alakú spirál kapcsolja össze rendszerré őket.
Szerkezete három részből tevődik össze:
Az ágybetét magját a bonell rugózat adja, amely tökéletes alátámasztást biztosít, ha megfelelő vastagságú a felső-, illetve az alsó “kényelmi réteg”. Ezt a két réteget adják a jól ismert matrac alapanyagok, mint a hideghab, a latex vagy a memória hab.
A legutolsó réteg pedig a huzat, mely közvetlenül érintkezik a bőrünkkel. A jó huzat természetesen levehető, mosható, teljesen antibakteriális és tökéletes nedvességelvezető.
Maga a bonell rugó nagyon régi és közkedvelt alapanyag, amely az évek alatt bizonyította megfelelőségét minden alvástípushoz. Tartósságát és keménységét a felhasznált huzal vastagsága, valamint a rugók 1 m²-re eső sűrűsége határozza meg.
Legnagyobb hátránya a rugók összekapcsolásából ered, hiszen ha egy rugó terhelést kap, az húzza magával a többit is. Ezért tapasztalható a franciaágy matracon az a “hullámzás”, mikor a párunk megfordul mellettünk.
Táskarugó
Az egyre magasabb elvárások azt eredményezték, hogy a gyártók továbbfejlesztették a már jól bevált, tartós anyagokat, a még magasabb komfort érdekében… és így született meg a táskarugó.
Ellentétben a hagyományos rugórendszerekkel, a táskarugós ágybetéteknél nem alakulnak ki a gördüléses mozdulatokkal járó kellemetlenségek, mivel a rugók nincsenek egymással összefűzve. Valahányszor megmozdul a test, a táskarugók rögtön válaszolnak és követik a mozgást.
Minden egyes rugó külön-külön mozdul az egyedi nyomás függvényében, ezáltal kiválóan és pontszerűen alátámasztva a testet. Kevesebb terhelésnek teszik ki a testet, amivel kímélik az izomzatot és az ízületeket.
A táskarugós rendszer remekül alkalmazkodik a gerinc vonalához, megtartja annak “S” görbületét és eloszlatja a nyomást. Legtöbbször ortopéd kivitelben kaphatóak a táskarugós ágybetétek, melyeknél a sávos alátámasztás több részre osztja a matracot, különféle alátámasztást biztosítva.
Ahol szükséges (váll, csípő) erősebb rugókat alkalmaznak, így alakul ki a többzónás rendszer. Nagyon jól szellőzik, jó a páraelvezető képessége, ezért izzadékony típusoknak kifejezetten ajánlott.